fbpx

آیا در صورت رد شدن درخواست ویزا در اداره مهاجرت، مبالغ پرداخت شده قابل استرداد می باشند؟

خیر. در حال حاضر بعلت تغییرات اعمال شده توسط اداره مهاجرت و سایر ادارات مربوطه، این سازمان از استرداد مبالغ پرداخت شده مانند حق وکالت، بررسی فرم های درخواست ویزا در سفارت، انگشت نگاری و عکسبرداری، آزمایشات پزشکی، رزرواسیون هتل، بلیط هواپیما و برنامه ریزی تور تفریحی موقت، گواهی از وکیل، ترجمه مدارک و مترجم در دادگاه، معذور می باشد.

آیا می توانم با ویزای توریستی کانادا، گواهینامه رانندگی بگیرم؟

اگر بالای سن ۱۸ سال هستید، بله. اخذ گواهینامه رانندگی کانادا نیاز به اقامت دائم این کشور ندارد. برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی خود می بایست با اصل گذرنامه، یک آدرس در استان آنتاریو و ترجمه رسمی سابقه رانندگی خود در ایران به یکی از شعبه های امتحان رانندگی در استان آنتاریو مراجعه نمایید. در ابتدا از روی گذرنامه مشخصات شما را وارد می نمایند و از شما برای ارسال اصل گواهینامه رانندگی، یک آدرس در استان آنتاریو می خواهند. در صورتیکه از عینک یا لنز طبی استفاده می نمایید، همانجا از شما آزمایش چشم می گیرند. در مرحله بعد، برای گواهینامه از شما عکسبرداری نموده و جمعاً مبلغ ۱۵۸.۲۵ دلار برای امتحان آیین نامه رانندگی (G1) و امتحان رانندگی در شهر، پرداخت می نمایید. در صورتیکه امتحان آیین نامه رانندگی (G1) را قبول نشوید، برای امتحان مجدد، می بایست مبلغ ۱۵.۲۸ دلار پرداخت نمایید. امتحان آیین نامه رانندگی (G1) در استان آنتاریو، شامل ۲۰ سئوال قوانین رانندگی و ۲۰ سئوال علامتها و تابلو ها می باشد. پس از قبولی در امتحان، در همان روز برای شما یک گواهینامه رانندگی موقت (برگه سبز رنگ) صادر می نمایند. همچنین می توانید برای امتحان رانندگی در شهر (G2) یا بزرگراه (G) وقت قبلی بگیرید. امتحان شهر معمولاً بین ۱۵ الی ۹۰ روز بعد از قبولی در آیین نامه رانندگی می باشد. گواهینامه رانندگی G1 بمدت ۹۰ روز اعتبار دارد و می بایست قبل از آن برای دریافت گواهینامه رانندگی G2 یا G اقدام نمایید. گواهینامه رانندگی G2 یا G هر ۵ سال قابل تمدید می باشند.

آیا می توانیم با بدنیا آوردن فرزندمان در کشور کانادا، اقامت یا پاسپورت کانادا را دریافت نماییم؟

خیر، فقط فرزند متولد شده در داخل خاک کشور کانادا شامل دریافت تابعیت کانادا می شود. هرچند این امر در کانادا غیر قانونی است و اگر مامور اداره مهاجرت در این مورد بداند، از ارائه ویزا به پدر و مادر خوداری می نماید. ولی طبق قانون تابعیت کشور کانادا، فردی که در داخل خاک این کشور متولد شود، بصورت خودکار حق دریافت تابعیت کشور کانادا به او تعلق می یابد، مگر آنکه فرزند یک دیپلمات در کشور کانادا باشد. برعکس، کشورهای اروپایی حق خاک نداشته و فرد در صورت متولد شدن از حق دریافت تابعیت بصورت خودکار بهرمند نمی باشد. امروزه کشور کانادا جزو معدود کشورهای توسعه یافته می باشد که در صورت متولد شدن فردی در داخل خاک کانادا، حق دریافت تابعیت کانادا به آن تعلق می یابد.
اگر فردی در کشور کانادا متولد شود بعنوان یک کانادایی محسوب می شود حتی اگر در شرایطی که پدر و مادر فرد متولد شده اقامت یا تابعیت کشور کانادا را نداشته باشند.با این حال پدر و مادر فرد متولد شده هیچگونه مزایایی مانند اقامت، بیمه درمانی یا تابعیت در کشور کانادا را نخواهند داشت و ممکن است تا ده سال از دریافت هر نوع ویزای کشور کانادا محروم شوند. بیشتر پدران و مادرانی که فرزندشان در کشور کانادا بدنیا می آید، پس از دریافت پاسپورت فرزندشان، این کشور را به مقصد کشور مبداء ترک می نمایند.

مزایا و امتیازات تولد فرد در کشور کانادا:
– حق زندگی در کشور کانادا بعنوان یک شهروند کانادایی و ورود و خروج به کشور به دفعات.
– توانایی دریافت مزایای اجتماعی مانند بیمه درمانی، تحصیل، کار و غیره.

هزینه تولد فرزند در کانادا برای افراد خارجی:
دولت هزینه بدنیا آوردن فرزند در کشور کانادا را برای افراد غیر مقیم بعهده نمی گیرد و هزینه بدنیا آوردن فرزند در کشور کانادا بین ۱۲،۰۰۰ الی ۱۵،۰۰۰ دلار کاناد می باشد.

مجوز یا ویزای کار (شغلی) چیست؟

ویزا یا اجازه کار یک مجوز کتبی قانونی است که:
– توسط مامور اداره مهاجرت برای متقاضیانی که شهروند(Citizen) یا مقیم دائم(PR) کشور کانادا نیستند، صادر می شود.
– برای متقاضیانی که می خواهند در کشور کانادا کار نمایند، حتی اگر کارفرمای آنها در داخل کشور نباشد، الزامی است.
– معمولا فقط برای یک کارفرما با ذکر شغل و مدت زمان معین، صادر می گردد.
– بر اساس ارزیابی تاثیرات بازار کار کانادا (LMIA) توسط وزارت کار کانادا (ESDC)، یا پیشنهاد استخدام از کارفرمای معاف از LMIA، صادر می گردد.

 

چه وقتی باید برای مجوز یا ویزای کار اقدام نمود؟
متقاضی می بایست در اسرع وقت درخواست خود را از طریق این سازمان اعلام نماید:
– داشتن یک پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری یا،
– داشتن گواهی LMIA که کارفرمای متقاضی از وزارت کار کانادا (ESDC) دریافت کرده است.

اگر متقاضی نیازی به گواهی LMIA ندارد، می بایست درخواست پیشنهاد شغلی را از کارفرما دریافت نماید.

آیا می توان از کشور کانادا ویزای کار دریافت کرد؟

متقاضیانی که شهروند(Citizen) یا مقیم دائم(PR) کشور کانادا نیستید و می خواهند به طور موقت در کانادا کار کنند، نیاز مجوز یا ویزای کار دارند. نسبت به نوع فعالیت شغلی، متقاضی ممکن است از درخواست اجازه یا ویزای کار معاف باشد، ولی در بیشتر موارد، متقاضی باید برای کار در کانادا به طور قانونی مجوز یا ویزای کار درخواست نماید. اینکه متقاضی واجد شرایط دریافت مجوز کار باشد یا خیر، به موارد ذکر شده در ذیل بستگی دارد:

شرایط عمومی:
صرف نظر از اینکه از محل زندگی متقاضی کجا می باشد، می بایست:

– داشتن گواهی LMIA از یک کارفرما.
– به مامور اداره مهاجرت ثابت نماید که وقتی تاریخ مجوز کار متقاضی تمام می شود، کشور کانادا را ترک خواهد کرد.
– متقاضی نشان دهد که پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود را در طول اقامت در کشور کانادا و بازگشت به خانه را دارد.
– اطاعت از قانون و عدم سابقه کیفری و جنایی.
– برای امنیت کشور کانادا خطرناک نباشد.
– در سلامت بوده و در صورت لزوم یک معاینه پزشکی انجام نماید.
– برای کارفرما های غیر قانونی در کشور کانادا، کار نمی کند.
– برنامه ای برای کار کردن نزد کارفرماهایی که در زمینه های رقص و جنسی فعالیت دارند، ندارد.
– ارائه هر مدرکی که با آن برای اثبات اینکه می تواند وارد کشور کانادا شود.

شرایط لازم برای درخواست ویزای کار از خارج از کشور کانادا:
متقاضی می تواند قبل از ورود به کشور کانادا درخواست مجوز کار را نماید. همچنین در بعضی موارد، می بایست، یک معاینه پزشکی نیز انجام دهد.

شرایط لازم برای درخواست ویزای کار در داخل کشور کانادا:
متقاضی می تواند فقط در صورت داشتن شرایط ذیل، اجازه کار را در داخل از کشور کانادا درخواست نماید:
– در حال حاضر در کشور کانادا بوده و دارای ویزای تحصیلی یا اجازه کار با تاریخ اعتبار می باشد. یا همسر یا والدین متقاضی ویزای تحصیلی یا اجازه کار با تاریخ اعتبار دارند،
– متقاضی از یک رشته تحصیلی در دانشگاه، کالج، CÉGEP، مدرسه بازرگانی یا مدرسه فنی در کشور کانادا، فارغ التحصیل شده است.
– متقاضی دارای ویزای اقامت موقت بوده (TRV) که برای شش ماه یا بیشتر معتبر می باشد.
– متقاضی درخواست ویزای اقامت دائم از داخل کشور کانادا را ثبت نموده است.
– متقاضی درخواست پناهندگی خود از کشور کانادا ثبت نموده و منتظر تصمیم گیری از سوی بخش حفاظت از پناهندگان RPD – Refugee Protection Division هیئت مهاجرت و پناهندگان کشور کانادا می باشد.
– توسط RPD به عنوان یک پناهنده یا فرد محافظت شده، پذیرفته شده است.
– درخواست پناهندگی متقاضی توسط RPD رد شده، اما مقامات به دلایل مختلف متقاضی را به کشور مادر بر نگردانده اند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا تشکیل پرونده برای درخواست ویزای کار، لطفاً به صفحه «ویزای شغلی» مراجعه فرمایید.

ال ام آی ای Labour Market Impact Assessment - LMIA چیست؟

ال ام آی ای LMIA یک گواهی قانونی از طرف وزارت کار کانادا (ESDC) بوده که به کارفرمایان اجازه می دهد برای استخدام یک نیروی کار خارجی بصورت موقت اقدام نمایند. وزارت کار کانادا درخواست LMIA کارفرما را با در نظر گرفتن تاثیرات آن بر روی بازار کار کانادا بررسی و ارزیابی می نماید. همچنین وزارت کار کانادا قانوناً می تواند نامه قبولی یا رد شدن درخواست LMIA را صادر نماید. کارفرما موظف است یک نسخه از گواهی صادر شده را به متقاضی ارائه نموده تا بتواند برای درخواست ویزای کار خود، اقدام نماید. گواهی LMIA معمولاً برای یک مدت زمان معینی صادر شده و ویزا یا مجوز کار نیز مطابق با تاریخ صدور و انقضای گواهی LMIA صادر می گردد. چنانچه متقاضی نیاز دارد که تاریخ ویزا یا مجوز کار بیشتر باشد، مجددا می بایست گواهی LMIA جدید درخواست گردد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا تشکیل پرونده برای درخواست ویزای کار، لطفاً به صفحه «ویزای شغلی» مراجعه فرمایید.

در صورت رد شد ویزاهای TRV مانند توریستی، دانشجویی یا شغلی در اداره مهاجرت، آیا می توانم مجدداً ویزا درخواست نمایم؟

اگر رد شدن ویزای TRV بدلیل موارد عادی باشد، یعنی مثلاً موارد امنیتی و جنایی یا ارائه اطلاعات نادرست در پرونده نبوده و همچنین نامه Departure Order, Exclusion Order یا Deportation Order توسط اداره مهاجرت صادر نشده باشد، متقاضی می تواند پس از گذشت کمی تغییر در شرایط خود، مجدداً درخواست ویزا نماید. در زمان بررسی پرونده شرایط فعلی متقاضی مد نظر اداره مهاجرت بوده و ممکن است شرایط فرد پس از گذشت چند هفته یا بیشتر تغییر یافته و برای دریافت ویزا، واجد شرایط باشد. ولی اگر دلیل رد شدن درخواست ویزا، ارائه اطلاعات نادرست در پرونده بوده باشد، ممکن است متقاضی تا مدت پنج سال از درخواست هر نوع ویزا از کشور کانادا، منع گردد.
error: انتخاب محتویات قابل دسترس نمی باشد!